263
1541677

Vävd tapet, "Game park", gobelängteknik 331 x 177 cm, Flandern, sannolikt Audenarde, 1500-talets mitt.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 990 - 11 200 EUR
9 390 - 11 700 USD
Klubbat pris
105 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Polykromt landskap med stort "Pugnae Ferarum" ("Vilddjurens strid") motiv med grip och andra mytologiska djur. I fonden figurscener med människor, faun och slott vid vattendrag. Ull och silke. Fodrad.

Proveniens

Bukowskis Auktioner, Höstens Klassiska Auktion 2014, Stockholm 583, katalognummer 956.

Jämför med Christies, New york, "500 Years: Decorative Arts Europe, Including Oriental Carpets", 2010, katalognummer 461

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?