255
1552094

Täcke, rölakan, ca 182 x 126 cm, Gärdshärad, nordöstra Skåne, signerad AO HID IOS, daterad 1837.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 630 - 1 810 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Två ihopsydda delar. Mittfältet med fyra rader polykroma oktogoner och människor. Sicksackmönstrad bård med blommor.

Avbildad i Hylta, Per-Axel "Skånsk allmogekonst", Kulturhistoriska bokförlaget, Stockholm, 2013, färgplansch s. 182.