243
1563818

Åkdyna, trensaflossa, ca 106 x 46 cm, Wemmenhögs härad, signerad AHS KID & KAS daterad 1784.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
531 - 707 EUR
543 - 724 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusblåmelerad botten med två livsträd med fåglar.

Proveniens

Privat samling, västra Sverige.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 7, Malmö 1926, färgplansch 414.