Fanerad med rosenträ och amarant. Inläggningar i rutor och fält. Beslag och listverk av förgylld mässing. Ovan fällbar skrivklaff med bakomvarande låd- och fackinredning, därunder utdragbar skrivskiva och tre lådor. Snäpplås. Signerad på översta lådkanten GFT samt med Stockholms snickarämbetes runda stämpel. Längd 120, bredd 54, höjd 108 cm. Nyckel medföljer.
Bukowskis, Internationella Auktionen 488, 1993, kat. nr. 310.
Förvärvad på ovanstående auktion.