24
1533624

Sekretär, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 350 - 2 820 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med rosenträ och amarant. Inläggningar i rutor och fält. Beslag och listverk av förgylld mässing. Ovan fällbar skrivklaff med bakomvarande låd- och fackinredning, därunder utdragbar skrivskiva och tre lådor. Snäpplås. Signerad på översta lådkanten GFT samt med Stockholms snickarämbetes runda stämpel. Längd 120, bredd 54, höjd 108 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Bukowskis, Internationella Auktionen 488, 1993, kat. nr. 310.
Förvärvad på ovanstående auktion.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?