226
1546371

Prakturna, majolika, sent 1800-tal, möjligen tillverkad av firma Sergei Poskochin, Morje, St Petersburg.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 540 - 5 310 EUR
3 620 - 5 430 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Omärkt. Rund med utvikt bräm och polykrom dekor i relief mot en svart grund av blommor om livet. Insidan i en blåmelerad glasyr, brämet och den nedre bården mot fotavslut i turkost. Höjd 79 cm. Diameter 76.5 cm.

Nagg, spricka i botten.

Proveniens

Avbildad i boken om Grand Hotell Régis, syns i Carolina Cadiers våning, sidan 48.

Enligt uppgift ska den ha varit hitförd från Ryssland.

Jarnhammar 'Grand Hotel', Stockholm 1999 s. 76-77.

Sergei Poskochin manufakturen, i Morje, St Petersburg, var ett företag som var starkt influerat av Minton och Wedgewood.