214
1560413

Bläckställ, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 22/11 1745.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
361 - 541 EUR
378 - 568 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Rektangulärt med sandströare och bläckhorn, dekor i starkeldsblått med motiv av strödda blommor. Längd 21,5 cm. Djup 13 cm. Höjd 8,5 cm.

Lagningar.

Proveniens

Ägts av samma svenska familj sedan fyra generationer tillbaka.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?