Byrå, Stockholmsarbete, Anders Scherlings art, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Fanerad med mahogny. Beslag och listverk av mässing. Dekor av guttae, patera, och fyllda kannelyrer. Tre lådor. Skiva av röd kalksten. Längd 117, bredd 59, höjd 86 cm. Nyckel medföljer.
Proveniens
Per Parén Collection
×
Logga in
Kunde inte logga in