18
1528877

Byrå, Stockholmsarbete, Anders Scherlings art, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 800 - 2 250 EUR
1 880 - 2 350 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med mahogny. Beslag och listverk av mässing. Dekor av guttae, patera, och fyllda kannelyrer. Tre lådor. Skiva av röd kalksten. Längd 117, bredd 59, höjd 86 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Per Parén Collection

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?