174
1565208

Urna med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 530 - 6 800 EUR
4 930 - 7 390 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons samt Gammel Klitt-porfyr från Älvdalens porfyrverk. Ovoid form med uppsvängda grepar i form av vädursmaskaroner, genombrutet lock, på kvadratisk fotplatta och sockel med dekor av kymation. Höjd 37,5 cm.

Nagg... jag fotade naggen för att ha bildbevis.

Upptagen i Porfyrverkets priskurant från 1805 som modell XXVII.