17
1556181

Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1782 - 90), Gustaviansk.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 500 - 18 000 EUR
14 100 - 18 800 USD
Klubbat pris
290 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med jakaranda, amarant, mahogny, lönn och färgat lövträ. Beslag av förgylld brons. Rak form med snedställda hörn. Rika inläggningar med dekor av färgat vax. Samkomponerad front med en nedsänkt fris av fleuroner inom grillageverk ovan musiktrofé, flankerat av draperingar och inom geometriska inramningar med dekor av pärlor, romber och flikade blad, sidostycken med dekor av blomsterkvistar. Tre lådor. Skiva av grå kalksten. Längd 106, bredd 56,5, höjd 85 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.

Se Svenska slott och herresäten: Skåne del II, Alhems: Malmö, 1966, avbildad sid. 357.

Nils Petter Stenström föddes i Malmö 1750. Efter läroår hos J. Chr. Naumann flyttade han till Stockholm och var under åren 1772-1773 gesäll hos Georg Haupt. Stenström blev utnämnd till hovsnickare 1781 för att året därpå utföra sitt mästerstycke i form av ett skrivskåp som idag är i Nordiska museets samling. Trots att Stenström var sparsam med sin signatur är hans möbler omisskänneliga med de för honom karakteristiska pärl- och romborneringarna, draperihängena, urnorna, samt trofégrupperna i form av musikinstrument eller pilkoger och pilbågar. Trots sina år hos Georg Haupt utvecklade han ett mycket eget och vackert stiluttryck.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?