168
1543006

Bägare, Waldglas, Sverige, 1700-tal, sannolikt Skånska glasbruket, Henrikstorp.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 350 - 1 620 EUR
1 420 - 1 700 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Grönt glas, s.k. "Waldglas". Efter silvermodell. Trumpetformad på utvikt fot. Höjd 17, diameter 10,5 cm.

Proveniens

Svensk privatsamling, Perstorp.
Därefter i arv.

Jämför en snarlik bägare bland samlingarna på Kulturen i Lund: KM 64631. Se Seitz, Heirbert, Äldre svenska glas med graverad dekor, sid. 145, fig. 30:14.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?