146
1556178

Kandelabrar, ett par, för tre ljus, möjligen av Reinhold Friedric Lindroth (mästare verksam i Stockholm 1813-17), Empire

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 510 - 6 760 EUR
4 730 - 7 100 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

"Aux victoires ailées". Möjligen utförda av Reinhold Friedric Lindroth d.ä. (mästare under hallrätten i Stockholm 1813-17) efter fransk förlaga. Förgylld och patinerad brons. Modellerad som segergudinnan Victoria uppbärandes en krans med tre ljusarmar, ståendes på ett klot på cylindriskt bladhölstrat postament med fleur-de-liser i relief. Höjd 60,5 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.

Se: Svenska slott och herresäten: Skåne del II, Alhems: Malmö, 1966, avbildade sid. 359; Se även Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början: Skåne, Nordisk familjeboks tryckeri: Stockholm 1909, avbildade sid. 17; Jan von Gerber, Förgyllda bronser under empiren, Ica bokförlag: Västerås 1991, sidan 10f & 38f, jämför kandelaber för gas sannolikt tillverkad av Lindroth.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?