Boett i 18k guld i deux couleurs, diamanter samt emalj, av Peter Strömqvist (boettmakare verksam i Stockholm 1765-1781/82). Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex, signerad "Jac : Kock / Stockholm", förgyllt verk signerat och numrerat "Jacob Kock Stockholm / No.581". Spindelgång. Med originalnyckel. Diameter cirka 46mm.