140A
1562103

Fickur, av Julien Le Roy à Paris, för den turkiska marknaden, 1800-talets mitt.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
907 - 1 090 EUR
985 - 1 180 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Silver, förgylld mässing, polykrom emalj och pastestenar. Dubbla boetter. Vitemaljerad urtavla med turkiska sifferindex, signerad "J:in Le Roy / A • PARIS" Spindelgång, även verket signerat och numrerat 2136. Nyckeldragare. Diameter 70mm.