137
1560143

Fickur, av Samson, London, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
361 - 541 EUR
378 - 568 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Dubbla boetter i silver, den yttre med rik driven dekor av figurscen inramad av rocailler. Vitemaljerad urtavla md romerska och arabiska sifferindex, verket signerat och numrerat "7281 / Samson / LONDON ". Spindelgång. Otydlig boettmakarstämpel JC. Diameter cirka 49mm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?