1327
1532827

Prakturnor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 710 - 3 610 EUR
2 840 - 3 780 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterformade med dekor i underglasyrblått av flodlandskap med figurstaffage. Höjd 62 cm. Höjd med medföljande träställ 82 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

From the Collection of Marianne Posse, thence by descent.

Note to interior in one of them; from Bergkvara och Björnö, gåva till Arvid Fredrik Posse.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?