Balusterformade med dekor i underglasyrblått av flodlandskap med figurstaffage. Höjd 62 cm. Höjd med medföljande träställ 82 cm.
Skador, lagningar.
From the Collection of Marianne Posse, thence by descent.
Note to interior in one of them; from Bergkvara och Björnö, gåva till Arvid Fredrik Posse.