1309
1564819

Skålar, ett par, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
442 - 619 EUR
452 - 633 USD
Klubbat pris
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Dekor i underglasyrblått med motiv av blommor. Höjd 6,5-7 cm. Diameter 14,5-15,5 cm.

En med kantspricka.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.