Så kallad "pendule portique". Förgylld brons och vit marmor. Bronserna tillskrivna Fredric Ludvig Rung (1758-1837, kunglig hovciselör 1779, gördelmakarmästare 1788). Urhus med dekor av bärande lagerkrans och krönande urna, vitemaljerad urtavla med arabiska sifferindex signerad "Strengberg / Stockholm", krönplatta med dekor av fransar uppburen av kolonner på lunettformad fotplatta. Längd 20, bredd 11, höjd 50 cm. Pendel medföljer.