120
1557861

Ampel, för nio ljus, troligen Ryssland, 1800-tal, Empire.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 540 - 5 310 EUR
3 620 - 5 430 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och patinerad brons. Åtta svanformade ljusarmar. Dekor av stiliserade palmetter, lagerbård, ansiktsmaskaroner och växtornamentik. Skål med sparljus samt avslutande pinjekotte inom bladrosett. Höjd 94, diameter 87,5 cm. Extra kedjelänkar ( 4x 26cm ) medföljer.