107A
1566949

Lykta, för fyra ljus, Stockholmsarbete av mästertstyckekvalitet, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 750 - 8 990 EUR
7 040 - 9 390 USD
Klubbat pris
230 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av förgylld mässing med sidor av glas. Hexagonal form. Rik dekor av rocailler, blommor, girlander, samt finialer i form av eldslågor. Höjd 94, diameter 56 cm.

Proveniens

Joakim Daniel Wahrendorff (1723-1803), hans bouppteckning [1804], huset i Gamla stan i Salen " 1. Lykta ....10. " hans änka, Maria Juliana Rothsteins (1736-1821) bouppteckning [1822] : "1 Sals lykta... 12:-" via arv till sonsonen,
Martin Wahrendorff (1789-1861) i hans bouppteckning [1861] upptagen på Åkers styckebruk: "1 Förstugulykta i mässings ramar _
_ 10"
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början: Södermanland, (Stockholm: Lagerströms, 1923) auktionens lykta avbildad s. 7.

Enligt annons 19/12 1783 hade Georg Haupt till salu en mästerstyckelykta
i fransk form, ornerad med förgylld ciselerad mässing samt med stora glas,
”tjenlig til prydnad uti en wacker Sal”.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?