Systembolagets Dryckesauktion – november D063
Indian Erotic Scenes – A Collection E1117
Curated Timepieces – oktober F528
Contemporary Design Online F537
The fascination of China F570
Dine in Style F513
Classic Art Online F575
Helsinki Winter Sale F504
Modern Art & Design 660
Auktion: 19−20 november 2024
Important Winter Sale 661
Auktion: 11−13 december 2024
106
1563626

Ljuskrona, för sex ljus, troligen Italien, 1700-tal och senare, Barock samt Barockstil.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 680 - 7 020 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av förgylld metall. Behängd med olikslipade prismor av bergkristall och glas. Mittstam med blåsta stamglas. Höjd 75, diam 53 cm.

Proveniens

Bukowskis, Lars-Yngve Johanssons samling, 2019, kat. nr. 80.
Då förvärvad av nuvarande ägare.