1030
1563620

Vajradhara, förgylld brons. Tibet, ca 1500-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 440 - 7 250 EUR
5 910 - 7 880 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Gjuten, sittandes med korslagda ben i dhyanasana på en hög dubbel lotustron, gudomen har ett allvarligt ansiktsuttryck under en hög väl utarbetad femdelad genombruten tiara framför en hög chignon. Elegant klädd i dhoti, behängd med juveler, med inlagda turkoser. Händerna höjda hållandes i vajra och klocka. Höjd 14,8 cm.

Bräckage. Stenar saknas. Senare bottenplatta.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector, purchased in London in the 1960's.

Ex: Sven Hedin Collection. Aquired in Peking 1930-01-22. Inventory no 1935.50.0426.

Compare Sothebys, Indian, Himalayan & Southeast Asian Works Of Art, 22 March 2018, New York, lot 1028.

Compare, Bonhams, Fine Chinese Art, 11 May 2017. London, New Bond Street, lot 104.