Fodral av förgylld brons. Kartuschformad med dekor av slingrande rocailler, krönande putto hållandes bok med texten "D' Astrolgie". Vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska sifferindex, märkt "Baudin à Paris", möjligen Jacques B. (maître horloger i Paris kring 1700-talets mitt) . Även urverket märkt. Datum och repeterfunktion. Hel-, halv- och kvartsslag. Höjd 59, bredd 27 cm. Pendel och nyckel medföljer.