Spegellampetter, ett par, för ett ljus, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.
Förgyllda och bronserade. Oval form. Ramverk med dekor av kymation, ovan bandrosett, nedan med bärande lagerknippe. Kvicksilverfolierat spegelglas. Ljusarmar av mässing. Höjd 70, bredd 47 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in