101
1566423

Spegellampetter, ett par, för ett ljus, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 540 EUR
2 720 - 3 620 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Oval form. Ramverk med dekor av kymation, ovan bandrosett, nedan med bärande lagerknippe. Kvicksilverfolierat spegelglas. Ljusarmar av mässing. Höjd 70, bredd 47 cm.