Hamnbild från Mallorca
Signerad på etikett på baksidan. Utförd på 1920-talet. Akvarell och gouache på papper 37,5 x 26 cm.
Konstnärens familj.
Stockholms Auktionsverk, Modern Art & Design, 24-25 oktober, 2012, kat. nr 706.
Norrköpings konstmuseum, "Siri Meyer - På resande fot", 2010.