423
1553036

Judith Johansson

(Sverige, 1916-1993)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 590 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Judith Johansson
(Sverige, 1916-1993)

matta, "Blomsterkrans", rölakan, ca 273 x 208 cm, signerad JJ E

Sverige, 1960-tal.

Jämför "JJ Så vävdes ett livsverk - En berättelse om de vävda konstverken från Judith Johanssons ateljé i Knäred", Falkenberg/Varberg 2006, färgplansch sid 29.

Den första "Blomsterkrans" mattan beställdes av konung Gustav VI Adolf till prins Eugens gästrum i Vadstena kloster.
Judith Johansson har beskrivit bakgrunden till mönstret som följande: "Med färgen från en bukett sommarblommor har mattan utformats till en av professor Carl Malmstens ljuslackerade matsalsgrupper."

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

413. Finn Juhl, soffbord, modell "FJ 4850"/"Eye", snickarmästare Carl Brørup, Danmark, 1940-50-tal.
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
18 000

ditt bud
Aktuellt bud:
18 000 SEK