matta, "Strålblomman, grön", gobelängteknik, ca 516 x 310 cm, signerad AB MMF BN ANNO DOMINE 1954
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.) Komponerad 1952, tillverkad 1954.
Finska församlingen i Stockholm.
Jämför skisser Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 79.
Barbro Nilsson föddes 1899 i Malmö och är en av tidens mest lysande konstnärer. Hon är älskad av många och mer uppskattad nu är någonsin. Efter studier vid bland annat Johanna Brunssons vävskola, kom det stora genombrottet "Melodier vid torget", skapad för Göteborgs konserthus efter förlaga av Sven X.et Ericsson 1936.
Mest förknippad har dock Barbro Nilsson blivit som den som tog vid och styrde den konstnärliga inriktningen för det nystartade Aktiebolaget Märta Måås-Fjetterström. Föreliggande matta är en utveckling av "Nejlikan" från 1950 (som även den finns med på denna auktion). Sveriges första nejlikedriveri låg i Båstad precis som AB Märta Måås Fjetterström, och nejlika som snittblomma fick ett uppsving under 1950-talet. Detta kan vara en möjlig inspiration till mönstret.