golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal.
Fot av mässing, stomme med lindat läder, tre skärmar av perforerad mässing. Höjd ca 170,5 cm, diameter ca 64 cm.
Smärre slitage, funktion ej garanterad.
Enligt uppgift har armaturen stått i konferensrummet på Älvsjö Gård, inköpt på Stockholmsmässan, ca 2010.
Modellen avbildad från Carl Axel Ackings arkiv på ArkDes. Även avbildad i Bröderna Malmströms metallvarufabrik produktkatalog nr 18, 1940, s. 53.
Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.