stolar, fyra stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Syrbetsad furu. Sitthöjd 44 cm.
Slitage, smärre fläckar och torrsprickor.
Före detta VD för Axel Christiernsson, direktör Anders Nanne, beställde stolarna från NK år 1941, till sitt sommarhus i Halland, Kvibille, Torpet Bokedal. Därefter i arv.
Modellen formgiven 1932.