249
1551803

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

Fåtölj, "Madame", Nordiska Kompaniet ca 1930.

Helstoppad och klädd i rosa sammet, ben i betsad björk. Höjd 76 cm, sitthöjd 42 cm.

Slitage, senare klädsel och bets på benen.

Modellen visades på Stockholmsutställningen 1930 i en sovrumsinteriör ritad av Hjorth, belägen i villa 42 ritad av arkitekt Carl Bergsten.

Ritningsnummer 34642 i NK:s kundliggare i Nordiska museets arkiv är bokförd 25 januari 1930.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.