222
1539875

Carl Elmberg

(Sverige, 1889-1955)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
364 - 546 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Carl Elmberg
(Sverige, 1889-1955)

tobaksburk, ”Tobaksburk N:r 1”, Näfveqvarns bruk.

Gjutjärn, cylinderformad med klassicerande reliefdekor av jaktscen, lock med krönande knopp samt metallinsats. Diameter 12,5, höjd 16 cm.

Smärre ytslitage, märken.

Modellen formgiven under 1920-talet.