bänkar, ett par, ”Parkbänk N:r 1", Näfveqvarns bruk.
Gavlar i gjutjärn, sits i furu, märkta NÄFVEQVARN. Längd 190 cm, bredd 65 cm, höjd 53 cm, sitthöjd 44 cm.
Slitage och skador, väderbiten patina.
Modellen visades på Parisutställningen 1925 där bänkarna var placerade utanför Svenska Paviljongen.
Modellen formgiven 1920.