skulptur, "Madonnan med barnet", modell "1137", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929.
Tenn, gloria av mässing, stämplad med änglamärket, Stockholm C8. Höjd 17 cm.
Graverad gåvoinskription från 1934, smärre slitage.
Graverad inskription: "Svenskt Tenns hederspris i DN:s balkongträdgårdstävlan 1934".
Katalog, "Firma Svenskt Tenn", Nordisk Rotogravyr 1931, modellen avbildad (opag.)