bordslampa, keramik, "Trois Boules", Frankrike 1950-tal.
Vitglaserad, krackelerad keramik, organisk form, signerad JOUVE samt signum. Höjd 47,5 cm, total höjd inkl fattning och beige tygskärm 77 cm.
Ej funktionstestad. Fotringsnagg samt glasyrnagg.
Inköpt av säljarens föräldrar till deras semesterbostad i Frankrike. Därefter i arv.
Modellen "Trois boules" känd från år 1951.
Georges Jouve anses vara en av den senare 1900-talets viktigaste keramiker i Frankrike. Han utbildades vid École Boulle i Paris. År 1944 startade Jouve sin första egna studio i Paris. Han blev snart inbjuden att deltaga i “La Ceramique Contemporaine” av Compagnie des Arts Francais och kom sedan att delta i flertalet av de återkommande utställningarna med samtida keramik.