31
1542044

Rolex, Sea-Dweller, "Double Red Mark IV", ca 1975.

Utropspris
220 000 - 260 000 SEK
19 200 - 22 700 EUR
20 100 - 23 700 USD
Klubbat pris
290 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 40 mm
Material: stål
Urverk: automatisk, caliber 1570
År: cirka 1975
Glas: plexiglas
Armband: Oysterlänk, viklås (Patented), ref. 93150-A/580
Referensnummer: 1665
Serienummer: 4'070'591
Verknummer: D'961'771
Boettnummer: 1665 / 4'070'591

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Säljes av första ägaren.

Rolex 1665 är ursprungsreferensen av Rolex Sea-Dweller, när modellen introducerades var det den fulländade dykarklockan och möjliggjorde att dykare kunde använda klocka på ett lägre djup tack vare en specialutvecklad heliumventil. Under de första produktionsåren av Rolex Sea-Dweller finns texten ”Sea-Dweller” och ”Submariner 2000” skrivet i rött på urtavlan, därav har dessa modeller givits smeknamnen ”Double Red” och är efterfrågade av samlare över hela världen.

Denna klocka inköptes av den nuvarande ägaren under mitten av 1970-talet i Stockholm. Urtavlan är en korrekt Mark IV med "Closed 6". Länken, modellen 93150, är också stämplad från mitten av 1970-talet. Bakboetten är korrekt "Rolex Patent" och har serienummer ingraverat.