Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
soffa, ”Torso”, Cassina, Italien 1980-tal.
Polykromt lackerade metallben, sits och rygg klädda i ljus textil. Längd 173 cm, djup 75 cm, höjd 114 cm.
Omklädd, smärre slitage och fläckar.
Modellen formgiven 1982.
Modellen återfinns i samlingarna på Victoria and Albert Museum i London, inventarienummer W.44-1983.