416
1549882

Jim Dine

(USA, Född 1935)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
43 600 - 61 000 EUR
45 600 - 63 900 USD
Klubbat pris
780 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Jim Dine
(USA, Född 1935)

"Mr. Oxide"

Signerad Jim Dine och daterad 2009 a tergo. Akryl och sand på duk 122 x 92 cm.

Proveniens

Wetterling Gallery, Stockholm.

Jim Dines konst har blivit starkt förknippad med hans mycket personliga motivkrets. Bland de återkommande motiven finns hjärtan, verktyg, penslar och Pinocchio. I auktionens målning ser vi ytterligare ett av hans mest ikoniska motiv nämligen badrocken. Utförd i sprakande rött, gult, blått och grönt är målningen ett magnifikt prov på hans expressiva och färgstarka måleri. Badrockar har varit ett centralt motiv genom hela hans konstnärskap och återkommer i flera av hans många tekniker. Dine började att avbilda dem redan på 1960-talet, inspirerad av en annons i The New York Times 1963. Trots att han själv har erkänt att han aldrig använt badrock personligen antog de tidigt formen av självporträtt. I en intervju med ARTnews i september 1977 beskrev han hur han först fastnade för badrocken som motiv: ”The ad shows a robe with the man airbrushed out of it. Well, it somehow looked like me, and I thought I’d make that a symbol for me. Actually, it all began when I wanted to paint a self-portrait . . . and just couldn’t. It’s important for me to say this, because what I really wanted to do was sit in front of a mirror and paint a portrait of myself. But at the time, I was in analysis and the pressures I felt prevented me from going through with it.”

Genom att låta rocken klä en osynlig kropp utan huvud, ben och armar fann han formen utmärkt lämpad för den rektangulära komposition han föredrog att arbeta med. Den tomma badrocken blir ett inverterat porträtt av en okänd person, samtidigt som det behåller sin måleriska frihet av linjer och färger.
Dine inledde sin karriär vid slutet av 1950-talet som en av de yngsta i den nya generationen konstnärer som sökte en väg vidare från den abstrakta expressionismen. Jim Dine har samarbetade med Pace Gallery i New York 1978-2016, det var också där som han för första gången ställde ut sina stora målningar med badrocksmotiv. Han har själv beskrivit sitt målande som en process av korrigering där han flera gånger omarbetar en målning. Färg läggs till, tas bort och revideras tills det färdiga resultatet uppnås. Även om han repeterar sina motiv så är varje verk unikt oavsett om det gäller collage, måleri eller teckning. I verken utforskar han relationen mellan textur, färg och komposition och tillåter både sig själv och betraktaren att applicera sina egna känslor och idéer på formen.
Jim Dine har haft fler än 300 utställningar under sin karriär, inklusive retrospektiver på bland annat Whitney Museum of American Art, New York (1970), the Museum of Modern Art, New York (1978), Museum Folkwang, Essen (2015–16). Han är en mycket populär konstnär och hans verk återfinns i samlingarna hos de flesta av världens viktigaste samlare och konstinstitutioner.

Konstnär