"Nazgul Holding Wheat in Green", 2010
Ur serien "My Quiet of Gold", 2006-2011. Signerad och numrerad 3/6 + 2 AP på etikett a tergo. Pigment print monterad på dibond 100 x 80 cm.
Hasselblad Center, Gestalten Space, Västerås Konstmuseum, Dunkers Kulturhus, vandringsutställning "My Quiet of Gold", 2011 - 2012, ett annat exemplar utställt.
Kirgizistan är ett land med en stark berättartradition, där folksagor är en del av vardagen. I sin andra serie My Quiet of Gold utforskade Cooper & Gorfer denna kulturen genom att låta de människor de träffade iscensätta och återskapa sina egna berättelser. Kvinnornas öden beskrivs genom återskapandet av kirgiziska mytiska figurer, som speglar huvudpersonernas ofta obehagliga berättelser, de refererar även till tidigare censurerade historiska tragedier i området. Bilderna har en förförisk estetik och en tilltalande blandning av fakta och fiktion, ett utmärkt exempel på det vi kallar för iscensatt fotografi.