"Rambling in the Rain", 2013
Ur serien "Slumberland". Signerad Helena Blomqvist och numrerad 4/6 på etikett a tergo. Total upplaga 6 + 2 AP. Pigment print, bildyta 75 x 100 cm. Inklusive ram 97 x 121,5 cm.
Angelika Knäpper Gallery, Stockholm.
Helena Blomqvist, "Florentine", 2016, avbildad på helsida.
Helena Blomqvist berättar om bildsviten "Slumberland": "Serien visar sekvenser ur en liten pojkes nattliga äventyr, med utgångspunkt från min sons drömmar och mardrömmar.
Tillsammans med en godzilla betraktar pojken civilisationens praktverk och de stora äventyren på avstånd. Men de ger sig även av på egna äventyr.
Det handlar om att ta ett steg utanför och se saker på ett nytt sätt; med en pojkes blick. Om natten förvandlas gatan där han bor till en magisk plats, ett skepp till havs blir till en storslagen färd. Han trotsar sina rädslor och ger sig iväg mot det okända."