"Tupitsa! Stupid!", 2012.
Signerad Sofia Ekström och daterad 2012, numrerad 1/7, a tergo. Total upplaga 7 + 2 AP. C-print 130 x 110 cm.
SAK konstlotteri 2013, vinst nr 13.
Privatsamling, Sverige.
Galleri Mejan, Stockholm, "Tupitsa!" Masterutställning, 31 januari - 6 februari 2013, ett annat exemplar visades.
Sofia Ekström tog examen från Kungliga Konsthögskolan 2013, auktionens motiv fanns med på hennes examensutställning. Relationen mellan fotografi och måleri är ständigt återkommande i Sofia Ekströms praktik. Hennes arbeten utgår från föräldrarnas fotoateljé i 80-talets Sollentuna Centrum som med sitt Rembrandt-ljus och sin handmålade bakgrund refererar till 1600-talets porträttmåleri. Med måleri, text och rörlig bild tecknar Ekström ett slags familjeporträtt där hennes relation till föräldrarnas säregna sätt att hantera förhållandet mellan bildskapande och familjebildning står i centrum.
Här är Sofia Ekströms egna ord om examensutställningen:
”Jag är:
en krigsskadads längtan efter blommor, lugn, skönhet
en inre fattigdom
en längtan att bli något annat
svart högblank lack
bad taste
billig skönhet
jag tror jag vet hur vacker jag är
Jag är Tarja Tupitsa.”
2013 tilldelades Ekström Aguélipriset.