"Swedish Red #40", 2009.
Signerad Joakim Eneroth och numrerad 4/8 på etikett a tergo. Total upplaga 8 + 2 AP. Digital C-print 102 x 129 cm inklusive ram.
Christian Larsen, Stockholm.
Joakim Eneroth är en internationellt etablerad konstnär som främst arbetar med fotografi, han finns representerad på flertalet internationella institutioner såsom Tate Modern i London, Brooklyn Museum of Art i New York, MEP i Paris, Dallas Museum of Art, Houston Museum of Fine Art och Moderna Museet i Stockholm.
Verket ”Swedish Red #40” ingår i serien ”Swedish Red”, serien har bland annat visats i London, Paris, Stockholm, Berlin, Dallas, New York, Köpenhamn, Beirut mfl.
Just detta motiv finns i Tate Modern´s konstsamling i London, Dallas Museum of Art i Dallas, The Franks-Suss Collection i London, Art Foundation Mallorca i Andrax och Musée des Beaux Arts i Pau.
Eneroth berättar att:
”Swedish Red” är en ironisk gestaltning över hur vi kan bli instängda i vår ide om trygghet. Jag utforskar i bildserien det röda huset som symbol för en plats där allt borde vara perfekt. Så det jag på ett psykologiskt plan pekar ut och ironiserar över i bildserien är att ju mer vårt sinne griper efter trygghet och säkerhet, ju mer distansering och avskärmning skapar vi.
Texten på framsidan av boken Swedish Red lyder: The idea of a place where everything should be perfect easily becomes a naive projection. Our craving for private security easily turns into numb isolation.”