Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
stol/skulptur, "Tronen", ed. 41/100, Källemo, Värnamo efter 1991.
Gjutjärn, delvis emaljerat samt infattat med mosaik, klädd i älgskinn, monogramsignerad och numrerad EB/MT 41/100. Längd 34 cm, bredd 24 cm, höjd 36,5 cm.
Smärre slitage och patina.
Modellen formgiven 1991 och utförd i en upplaga om 100 numrerade exemplar.