919
1521563

Lama, troligen Sonam Tsemo. förgylld kopparlegering. Tibet, troligen 16/1700-tal

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 030 - 8 790 EUR
7 460 - 9 330 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Laman avbildad sittande i lalitasana på dubbel lotustron, klädd i munkrock med dekor av en växtslinga och stövlar. Han hållander en skrift i handen med tibetansk inskription som lyder lam....??. Ansiktet och håret med senare guldbemålning. Förseglad med en bottenplatta med dubbelvajra. Höjd 17 cm.

Slitage.

Proveniens

Tibetan Buddhist art integrated previous artistic traditions into a new style which became highly realistic and influential. The spiritual aura radiating from the figure is rendered dynamically by the skillful craftsmanship.