87A
1526290

Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 260 - 2 710 EUR
2 440 - 2 930 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av valvformade bågar och blomster, ramverk med graverad pärl- och äggstav samt pikerade fält. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. Signerad med brännstämpel IÅ under krona samt med otydlig Stockholms hallstämpel. Höjd 122, bredd 53 cm.