Familjebild i en park
Uppfodrad duk 95 x 108 cm.
Koser, Berlin, 1 mars 1906, kat nr 87.
Bukowski Auktioner, 19-21 april 1961, kat nr 136, avb pl 20. (som signerad Bol och daterad 1666)
Albert Blankert, ”Ferdinand Bol - Rembrandt’s pupil”, 1982, kat nr R275.