713
1522810

Anders Eklund

(Sverige, 1737-1802)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Anders Eklund
(Sverige, 1737-1802)

”Jacob Cederström” (1737-1795)

Signerad Anders Eklund pinx och daterad 1772. Duk 80 x 64 cm. Äldre förgylld ram.

Proveniens

Familjen Cederström,
Beatelunds, sedermera Rikstens fideikommiss, Södermanland.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1835/43, band I, s. 155, avb pl 209. (SPA 1925:1414)