609
1523410

Gottfrid Kallstenius

(Sverige, 1861-1943)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 200 - 2 640 EUR
2 330 - 2 790 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, grafik
+46 (0) 707 88 84 72
Gottfrid Kallstenius
(Sverige, 1861-1943)

"Skymning"

Signerad G. Kallstenius och daterad 1922. Duk 80 x 123 cm.

Proveniens

Adolf Anderbergs Konsthandel, Malmö

Carnegie Institute, Pittsburgh, USA, 22nd International Exhibition of Paintings, 26 april - 17 juni,1923, kat. nr 330 (med titeln ”Twilight").
Kulturhuset, Västervik, "Gottfrid Kallstenius 1861-1943. Minnesutställning", 14 november - 19 december, 1993, kat. nr 37 (med titel ”Solnedgång").

Konstnärens verksförteckning under 1922, ”Afton vid stranden (Tättö) 80 x 120".

Vyn är tagen från Tättö mot Vivassen, namnet på den fjärd som är belägen utanför Loftahammar, Tjusts norra skärgård. 1904 lät Kallstenius uppföra ett sommarhus med tillhörande ateljé utanför Loftahammar, intill kurorten Källvik. Huset var beläget vid Djupsundet mitt emot Tättö, infarten sjövägen till Loftahammar.

Den internationella utställningen i Pittsburgh 1923, i vilken den aktuella målningen var inkluderad, var mycket omfattande. Förutom Kallstenius var ett flertal kända svenska konstnärer representerade, däribland Ander Zorn, Bruno Liljefors och J. A. G. Acke. Den ursprungliga titeln på målningen var "A la còte de Baltique”, vilket i utställningskatalogen ändrades till ”Twilight”.

I en recension av utställningen den 30 oktober 1923 i La Revue Moderne, nr. 20, s. 19-21 av den franske konstkritikern Clément Morro, ägnades stort utrymme åt Kallstenius. Om den aktuella målningen sades det:

”Professor Gottfried Kallstenius, från Konstakademin i Stockholm, på goda grunder ansedd som en av samtidens bästa målare, deltog i den nyligen visade utställningen i Pittsburgh med ett mycket vackert utfört landskap, som lägger i dagen hans remarkabla kvalitéer som kolorist på samma gång som hans talang som både djup och känslig nordisk poet. Gottfried Kallstenius är nämligen en författare/skribent som förutom tekniska skrifter om måleriets metoder har publicerat dikter. Hans måleri i sig är tillräckligt för att avslöja en skriftens man, då sådana expressiva verk, även då det rör sig om enkla landskap, men ännu mera i de viktiga symboliska kompositioner i vilka han gjort sig till mästare, visar på en djup allmänbildning som till och med föregår den pikturala tekniken./ Hans framgångar har varit många. De mest betydande utnämningar han fått är två guldmedaljer i München, en i Rom, likväl som i San Francisco, Saint Louis, Buenos-Aires. Ett stort antal av hans dukar figurerar på framträdande ställen i muséer i Stockholm, Göteborg, Brighton, Lübeck, München, Helsingfors, Budapest, likväl som i Amerika. Av denna världskände konstnär önskar vi oss att inom snar framtid mottaga några verk i vårt land, där de utan någon som helst tvekan skulle få det bästa mottagande.”

Adolf Anderberg (1885-1868), den förste kända ägaren till den aktuella målningen, var filosofie doktor vid Lunds universitet och programchef vid Radiotjänst i Malmö från 1925. Han var samtidigt konsthandlare. Han gav ut flera konsthistoriska arbeten, däribland standardverket Carl Fredrik Hill (1928).

Konstnär

Gottfrid Kallstenius föddes 1861. Han påbörjade studier i medicin och humaniora men avbröt dessa efter tre år och började istället utbilda sig till konstnär. Han studerade bl a på Konstakademien för Edvard Perséus och erhöll 1887 hertigliga medaljen för målningen "September" och året därpå kungliga medaljen för "Kyrkogården i Västervik", även kallad, "Kyrkogård i höstsol". Han började undervisa på Konstakademien i början av 1900-talet och var 1912-34 vice professor. Medan Kallstenius tidigare måleri präglas av realism övergår han snart till stämningsmåleri och många känner igen hans romantiskt präglade solnedsgångmålningar med solbelysta tallar, klippor och stilla vatten. Kallstenius var också mycket intresserad av måleriets tekniska och teoretiska problem och gav bl a ut handböckerna "Oljemåleriet, färgstoff och bindämnen" 1913 och "Handbok i oljemålning" 1915.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på konstmuseerna i Göteborg och Malmö samt i en rad museisamlingar i Europa, Syd- och Nordamerika.