Vitmålade med bronserade detaljer. Skuren dekor av bandfläta och hörnfleuroner. Kragade kannelerade ben. En signerad ILG. Sitthöjd 43, rygghöjd 88 cm.
Odensviholms säteri, Odensvi socken, Småland.
Familjen Fleetwood.
Inköpta på Odensviholmsauktionen 1973, katalognummer 613-15.
Därefter i arv till nuvarande ägare.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början: Småland, Blekinge, Östergötland (Stockholm: Nordiska familjeboks tryckeri, 1909), avbildade s. 85; Slott och herresäten i Sverige: Småland, Öland, Gotland. (Malmö: Allhems förlag, 1971) avbildade s. 346-47.